top of page

Çin’in Guangzhou kentinde Hortum Felaketi

Çin’in Guangzhou kentinde Hortum Felaketi

Çin’in Guangzhou kentinde meydana gelen şiddetli hortum, en az beş kişinin ölümüne ve 33 kişinin yaralanmasına neden oldu. Bu felaket, 19 milyon nüfuslu Guangzhou kentinde gerçekleşti. 141 fabrika binası hasar gördü, ancak konut yapılarının çökmediği belirtildi. Hortumun şiddeti, beş seviyeli kasırga ölçeğinde üç olarak değerlendirildi.


Hong Kong’a 130 kilometre mesafede bulunan Guangzhou’daki hortum, bölgede günler süren yoğun yağışların ardından geldi. Güney Çin, son dönemde şiddetli yağışlarla mücadele ediyor; bu durum, yüz binlerce kişinin tahliye edilmesine ve ciddi sel felaketlerine yol açıyor.


Özellikle Guangdong eyaleti, Çin’in ekonomik güç merkezlerinden biri olarak bilinirken, bu afetlerle büyük zarar gördü.


Çin Meteoroloji Ajansı, ay sonuna kadar sürecek şiddetli yağmur ve kuvvetli fırtınaların devam edeceği konusunda uyarılarda bulunuyor.


Bir hafta önce, Guangzhou’nun da bağlı olduğu Guangdong eyaleti genelinde ‘tarihi’ olarak nitelendirilen sel felaketleri gerçekleşmişti. Yoğun yağışlar, on binlerce insanın tahliye edilmesine neden oldu ve Bei Nehri ‘nin 50 yılın en yüksek su seviyesine ulaşması bekleniyordu. Sel, 82 binden fazla kişinin tahliye edilmesine ve büyük miktarda altyapının zarar görmesine yol açmıştı.

0 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page