top of page

Minimalizmi Seçmek ve Özgürlüğü Keşfetmek

minimalist gardolap

Merhaba dostlarım,


Benim bu platformdaki ilk yazım , Ekolojik Evim ailesi ile tanışmam bir tesadüf eseri oldu bana anlattıkları proje benim düşüncelerim ve yapmak istediklerimle benzerlik gösteriyordu. Bu projede bana yer verdikleri ve deneyimlerimi paylaşmamı sağladıkları için tüm ekibe çok teşekkür ederim.


İlk yazım ne olsun diye çok düşündüm.

Minimalizm ile tanışmam ve bana en büyük hediyesi olan ''özgürlükten'' bahsetmemin ilk yazı için oldukça değerli olduğunun kararını verdim.


Bugün sizlerle yaşamımda gerçekleştirdiğim büyük bir değişimi ve bu değişimin bana nasıl özgürlük getirdiğini paylaşmak istiyorum. Uzun yıllar boyunca yoğun iş temposu içinde proje yöneticisi olarak çalıştım. Büyük şehrin karmaşası içinde, sürekli işler, toplantılar, ve tüketim kültürünün içinde kendimi kaybetmiş gibiydim.


Yurt dışında eğitim alırken ve orada yaşarken, minimalizm felsefesini keşfetmeye başladım. Önceleri sadece eşyalarımı azaltmak olarak düşündüğüm bu felsefe, zamanla yaşam tarzımı kökten değiştirdi. Gerçekten neye ihtiyacım olduğunu sorgulamaya başladım. Her satın aldığım eşya ve her işlediğim saat bana ne kadar değer katıyor, gerçekten gerekli mi?


İşte bu soruların yanıtlarını ararken, kendi hayatımda minimalizmi seçmeye karar verdim. İlk adım olarak gardırobumu inceledim. İnanın, yıllar içinde biriktirdiğim o kadar fazla kıyafet vardı ki, birçoğunu hala hiç giymemiştim bile! Önce sevdiğim ve gerçekten giymekten keyif aldığım parçaları seçtim, geri kalanları ise bağışladım. Bu süreçte hissettiğim hafiflik ve özgürlük duygusu tarif edilemezdi.


Daha sonra evime geçtim. Gereksiz eşyaları çıkardım, dolaplarımı ve raflarımı düzenledim. Sadece önemli olan eşyaları tutup, diğerlerini ya bağışladım ya da geri dönüştürdüm. Evim daha derli toplu ve dingin bir hale geldi. Artık temizlik ve düzenleme işlerine ayırdığım zamanı, hobilerime, aileme ve kendime daha fazla ayırabiliyorum.


Minimalizmin getirdiği özgürlük sadece fiziksel değil, zihinsel olarak da kendimi daha iyi hissetmeme olanak sağladı. Tüketim baskısından kurtuldum, daha az stres ve daha fazla memnuniyetle yaşıyorum. İş hayatımda da bu prensipleri uygulayarak, daha verimli ve odaklanmış bir çalışma düzeni geliştirdim.


Bu yolculuğun başlangıcında, herkesin farklı bir minimalizm tanımı olduğunu ve önemli olanın kişisel mutluluğumuzu artırmak olduğunu anladım. Her adımımda daha az olmayı, daha çok yaşamayı tercih ettim. Siz de bu felsefeyi keşfetmek isterseniz, küçük adımlarla başlayabilirsiniz. Hayatınızda neye değer verdiğinizi belirleyin ve gereksizleri bir kenara bırakın. Emin olun, bu size de özgürlük getirecek.


Bu küçük adımlarda ben size yardımcı olacağım, yaşadığım deneyimleri size aktarmaktan mutluluk duyacağım.


Sevgiler,

Zeynep

15 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

コメント

5つ星のうち0と評価されています。
まだ評価がありません

評価を追加
bottom of page