top of page

Muğla'da Golf Sahası İçin Ağaç Kesimi Protesto Edildi

Sarıgerme'de Ağaç Kesimi

Muğla'nın Ortaca ilçesinde, Dalaman Hilton Oteli'nin Sarıgerme'de hayata geçirmeyi planladığı golf sahası projesi kapsamında yapılan ağaç kesimine karşı tepkiler yükseliyor. Projenin doğaya ve su kaynaklarına zarar vereceği endişesi taşıyan yaşam savunucuları, otel önünde eylem gerçekleştirdi.


Dalaman Hilton Oteli'nin Sarıgerme'de inşa etmeyi planladığı bin 100 yatak kapasiteli 5 yıldızlı otel ve 18 delikli Golf Tesisi Projesi için 6 Mayıs'ta ağaç kesimi başladı. Buna karşı çıkan Dalaman, Ortaca ve Köyceğiz çevre gönüllüleri ile çeşitli çevre dernekleri, otel önünde protesto eylemi düzenledi.


Projenin hayata geçirilmesiyle birlikte turizm amaçlı olarak tahsis edilen ormanlık alanın golf sahasına dönüştürüleceği belirtilirken, bu durumun bölgedeki ekosisteme ve su kaynaklarına zarar vereceği endişesi dile getirildi.

Eylemde konuşan Semih Gümüş, projenin uygulanmasıyla birlikte bölgedeki orman varlığının tahrip edilerek golf sahasına dönüştürüleceğini vurgulayarak, geçtiğimiz yıllarda orman yangınlarıyla önemli oranda kaybedilen orman varlığının şimdi de turizm amaçlı tahsislerle yok edilmek istendiğini ifade etti.


Yaklaşık 1500 adet çam ve okaliptüs ağacının kesileceğini belirten Gümüş, projenin bölge turizmine katkı sağlayacağı iddiasına karşın mevcut orman örtüsünün önemli ölçüde tahrip edileceği üzerinde durdu. Golf turizminin, su kaynaklarını tüketmesi ve kirlenmesi konusunda büyük tehdit oluşturduğunu dile getirerek, projenin iptali için hukuki girişimlerin yapılacağını belirtti.


Golf sahası projesine karşı çıkan yaşam savunucuları, doğal kaynakların korunması ve ekosistemin zarar görmemesi için mücadelelerini sürdüreceklerini ifade etti.


İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Commenti

Valutazione 0 stelle su 5.
Non ci sono ancora valutazioni

Aggiungi una valutazione
bottom of page