top of page

Sarayköy JES'e Tepkiler Sürüyor

Sarayköy JES Sızıntısına Tepki

Denizli'nin Sarayköy ilçesinde meydana gelen jeotermal kuyu patlamasının ardından 20 kurumun ortak açıklamasıyla yetkililere çağrıda bulunuldu. Büyük Menderes İnisiyatifi, TMMOB Denizli İKK, Denizli Barosu, Denizli Diş Hekimleri Odası, Denizli Tabip Odası ve diğer kuruluşlar, patlamanın çevreye ve insan sağlığına olan etkileriyle ilgili endişelerini dile getirdi.


Açıklamayı okuyan Büyük Menderes İnisiyatifi Sözcüsü Mustafa Çallıca, patlamanın neden olduğu çevresel kirliliğin ve sağlık risklerinin uzun vadeli etkilerine dikkat çekti. Ayrıca, patlamanın sorumlularının yargılanması gerektiğini vurguladı ve JES'lerin ülke genelinde sökülüp atılması gerektiğini savundu.


Çallıca, yetkililerden halkı düzenli olarak bilgilendirmelerini ve kısa ve uzun vadeli zararların tazmin edilmesi için adımlar atmalarını talep etti. Ayrıca, çevre kirliliğinin ve ekolojik yıkımların önlenmesi için yasal düzenlemelerin yapılması çağrısında bulundu.


Jeotermal enerji santrallerinin tarıma ve sağlığa verdiği zararlara dikkat çeken Çallıca, bu tesislerin tüm ülke genelinde kaldırılması gerektiğini belirtti. Son olarak, yaşananların kamuoyuna doğru şekilde aktarılması ve yetkililerin bu konuda adım atmaları gerektiğini vurguladı.


(Sarayköy JES'teki sızıntı 10 günden beri devam ediyor)


0 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page