top of page

Guangdong'da Tarihi Sel Felaketi

Guandong Sel Felaketi

Çin’in güneyindeki Guangdong Eyaleti, aşırı yağışların yol açtığı ve on binlerce insanın tahliye edilmesine neden olan tarihi sel felaketi ile mücadele ediyor.

Bu eyalet, Çin’in en kalabalık ve ekonomik açıdan en güçlü bölgelerinden biridir. 18 Nisan’dan bu yana devam eden şiddetli yağışlar, bölgeyi etkisi altına almış durumda.


Washington Post’un aktardığına göre, genellikle mayıs ve haziran aylarında yaşanan sel sezonunun bu yıl erken başlaması, iklim değişikliğinin etkilerinin bir göstergesidir. Bölgedeki durum, ülkenin hızla merkezileşen yönetim yapısının yerel yönetimlerin bu tür felaketlere yanıt verme kapasitesini nasıl etkilediği sorusunu da gündeme getiriyor.


Son günlerde kaydedilen rekor düzeydeki yağışlar, binaların suya gömülmesine ve köylerle şehirlerin sular altında kalmasına neden oldu.


Eyalet yetkilileri, Bei Nehri’nin 50 yılın en yüksek seviyesine ulaşmasını beklediklerini açıkladı. Kurtarma ekipleri, arabalardan ve evlerden insanları çıkarıyor ve sular altındaki yollarda şişme botlarla taşıyor.


Guangdong’da 82 binden fazla kişi evlerinden tahliye edildi. Pazar günü en az dört hava durumu istasyonu nisan ayı için rekor yağış bildirdi. Eyaletteki 1,16 milyon hane fırtına nedeniyle elektriksiz kaldı ve binden fazla okul pazartesi günü kapalı kaldı. Bu felaketler, Çin’in dengesiz ekonomik toparlanmasını da tehdit ediyor. Guangdong, Çin’in en önemli üretim ve ticaret merkezlerinden biridir ve bölgedeki bu tür doğal afetler ülke ekonomisi üzerinde ciddi etkilere sahip olabilir1.

0 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page